Ankieta

Czym grzejesz?

  ​

Pompa ciepła Daikin Altherma c.d.

Jesienią na naszych stronach zaprezentowaliśmy powietrzną pompę ciepła Altherma.
Artykuł spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wielu klientów było zainteresowanych praktycznym podłączeniem systemu do instalacji c.o. . W bieżącym artykule chcielibyśmy właśnie przybliżyć to rozwiązanie i zapoznać klientów z szeregiem nowych dokumentów i prezentacji poświęconych Althermie.


Jeśli ktoś jest niezupełnie zorientowany w temacie pomp ciepła i możliwych systemów grzewczych - to proponujemy zapoznać się z prezentacją handlową systemu Altherma w formacie pdf. (ok. 1,5 MB)

Inwestorów bardziej zaawansowanych, chcielibyśmy zapoznać z zasadami doboru systemu Altherma, możliwymi układami hydraulicznymi systemu oraz bogatymi możliwościami jakie daje zaawansowany układ sterowania. Na deser zostawiamy ceny.

By właściwie dobrać pompę ciepła Altherma warto zrozumieć jak działają powietrzne pompy ciepła.
We wszystkich układach gdzie dolnym źródłem jest powietrze, wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, spada również osiągana moc grzewcza.
Ilustruje to poniższy wykres.
Altherma wymiarowanie systemu

Wydajność pompy ciepła i zapotrzebowanie grzewcze są w przeciwnych fazach.
Pamiętajmy jednak, że średnia temperatura w sezonie grzewczym, który trwa ponad 200 dni jest dodatnia, a dni z temperaturą dodatnią jest ponad 70%.
Dl a każdej z 3 wielkości systemu Altherma mamy tabele mocy, które pokazują oddawaną moc grzewczą w zależności od temperatury zewnętrznej.

Tabele te, wraz z określonym zapotrzebowaniem budynku na ciepło pozwalają nam określić 3 rzeczy:
1. Dobrać właściwą wielkość urządzenia
2. Określić moc dodatkowej grzałki elektrycznej, tzw. back-up heater (niezbędnej dla dogrzania budynku w zielonym obszarze na wykresie)
3. Określić tzw. punkt równowagi, czyli temperaturę zewnętrzną, poniżej której grzałka zaczyna dogrzewać budynek.

Dolna granica pracy systemu określana w tabelach to -20 stopni, przy czym system pracuje i w niższych temperaturach.
Dostępne moce back-up heater'a to 3-6-9 kW.
Punkt równowagi zazwyczaj mieści sie między 0 a -15 stopniami w zależności od jakości ocieplenia budynku i zapotrzebowaniem mocy.
System Altherma może więc zapewnić przy -20 stopniach ok. 12-14 kW mocy grzewczej, a więc może więc być stosowany w budynkach do 120-130 m2 lub nawet więcej o ile są one dobrze ocieplone.

By uzyskać wysokie współczynniki COP tzn, wysoki stosunek otrzymywanej mocy grzewczej do włożonej mocy elektrycznej, należy zrozumieć jak wpływa temperatura zasilania obiegu c.o. na wydajność agregatu.
Pokazuje to kolejny wykres.
Altherma schemat obiegu

Zasilanie obiegu c.o. to nic innego jak ciepło skraplania, określone temperatura skraplania.
Ilość tego ciepła określa długość prostej 2-3.
Jeśli obniżymy temperaturę skraplania, czyli zasilania obiegu c.o., poprzez obniżenie prostej 2-3 to zmniejszamy pobór mocy sprężarki.
Dlatego właśnie najwyższe sprawności Alherma uzyskuje współpracując z ogrzewaniem podłogowym, przy temperaturze zasilania 35 stopni, gdzie COP sięga 3,8, podczas gdy przy temperaturze zasilania 50-55 stopni COP spada do 2,5, a przy niskich temperaturach do 2.
Warto jednak podkreślić, że nawet przy COP 2,5 koszt pozyskania 1 kWh ciepła wynosi 15 groszy, a więc tak jak dla gazu, przez cały sezon grzewczy.

Poniżej przedstawiamy możliwe schematy hydrauliczne systemu Altherma.
Altherma może pracować samodzielnie, jak również współpracować z innymi źródłami ciepła w budynku. Np piecem gazowym, olejowy, czy też układem kolektorów słonecznych.
W tym artykule przedstawimy tylko schematy do pracy samodzielnej.
Poniżej przypominamy jeszcze raz schemat poglądowy z naszej strony a następnie schematy hydrauliczne.
Altherma schemat instalacji


Schemat 1 - tylko ogrzewanie podłogowe
Altherma schemat 1

1. Agregat zewnętrzny
2. Jednostka wewnętrzna, tzw. Hydrokit
3. Wymiennik płytowy
4. Pompa c.o.
5. i 7. Zawory odcinające
6. Rozdzielacze ogrzewania podłogowego.
FHL1 do FHL3 - pętle ogrzewania podłogowego
T - opcjonalny termostat pokojowy

Jest to najprostszy układ, sterowany z wbudowanego sterownika w jednostce wewnętrznej lub opcjonalnego termostatu zamknij otwórz.


Schemat 2 - zaawansowane ogrzewanie podłogowe oraz przygotowanie c.w.u
Altherma schemat 2

Tutaj dochodzą nam następujące elementy:
8. Zawór trójdrożny do ładowania zasobnika wody użytkowej 12., wyposażonego zarówno w wężownicę 11. jak i grzałkę elektryczną 10. tzw booster heater.
Dodatkowo wzbogacono sterowanie podłogowe o niezależne termostaty pokojowe sterujące T1 do T3 zaworami ogrzewania podłogowego M1 do M3.
Taki typ regulacji wymusza również zastosowanie zaworu wyrównującego ciśnienie w układzie 9.

Schemat 3 - ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja przy pomocy klimakonwektorów oraz przygotowanie c.w.u
Altherma schemat 2

Tutaj dochodzą nam następujące elementy:
13. dwudrogowy zawór odcinający, mający za zadanie odciąć obieg ogrzewania podłogowego, kiedy system pracuje w trybie chłodzenia. A także klimakonwektory FCU1 do FCU3, pełniące funkcje klimatyzacji w poszczególnych pomieszczeniach.
Klimakonwektory sterowane są w najprostszy sposób, tj. poprzez wentylator włącz/wyłącz.

Schemat 4 - ogrzewanie podłogowe, zaawansowana klimatyzacja przy pomocy klimakonwektorów oraz przygotowanie c.w.u
Altherma schemat 2

Tutaj klimakonwektory mogą również pełnić funkcje ogrzewania. Sterowane są podobnie jak w schemacie 3, natomiast dochodzi jeszcze jeden zawór dwudrogowy zapewniający ich pracę w trybie ogrzewania.

Jak widać system Altherma możemy zaadaptować do każdego budynku i układu c.o.
Klimakonwektory możemy również zastąpić zwykłymi grzejnikami, możemy wykorzystać je jako podstawowe źródło ogrzewania bez podłogówki, czy też zastosować same grzejniki.

Warto też kilka słów powiedzieć o sterowaniu systemem Altherma.
Wbudowany sterownik pozwala nam na zmianę szeregu parametrów.

Altherma sterowanie

Co najważniejsze umożliwia nam sterowanie pogodowe, wykorzystując tzw. pływającą nastawę.
Altherma sterowanie

Przy rozruchu określamy w jakim przedziale ma mieścić się temperatura zasilania przy skrajnie niskich temperaturach, np. -20 stopni oraz do jakich temperatur ma pracować ogrzewanie.
Czujniki temperatury zewnętrznej oraz obiegu c.o. wysyłają sygnały do sterownika, a ten z kolei określa z jaką wydajnością powinna pracować sprężarka inverterowa by dostosować się dokładnie do wymaganego zapotrzebowania na ciepło.
Takie rozwiązanie zapewnia najniższe koszty eksploatacji, gdyż pobierana moc elektryczna zawsze dostosowana jest do potrzeb oraz stałą komfortową temperaturę w budynku.

Osoby chcące bliżej zapoznać się z możliwościami sterowaniu, zapraszamy do zapoznania się z instrukcją obsługi sterownika.

A teraz czas na ceny. Zapraszamy do zapoznania się z naszym promocyjnym cennikiem urządzeń. Będzie on obowiązaywał do końca marca 2007 roku.
Altherma na rynkach europejskich pojawiła się maju 2006 roku.
Na nasz rynek weszła w październiku ub roku, z cenami promocyjnymi, nieco niższymi niż na rynkach europejskich, prezentowanymi właśnie w naszym cenniku.
Warto więc wykorzystać tą okazję i podjąć decyzję o zakupie systemu jeszcze teraz.

Jeśli są Państwo zainteresowani systemem Altherma- wystarczy przesłać nam zapytanie.
Na podstawie Państwa informacji czy przesłanych rzutów budynku dobierzemy i wycenimy dla kompletny system łącznie z robocizną.
To nic nie kosztuje a kto pyta nie błądzi.