Ankieta

Czym grzejesz?

  ​

Daikin inverter - ogrzewanie i chłodzenie cały rok

Na naszym rynku coraz częściej słyszymy o klimatyzatorach z technologią inverter mogących pracować w trybie ogrzewania i chłodzenia nawet przy -20 stopniach.
Inwerter, inwerterowy, sterowany inwerterowo, sprężarka inwerterowa itd.
Urządzenia te są zdecydowanie droższe od tradycyjnych klimatyzatorów.
Inwestor przed każdym zakupem, (i nie tylko klimatyzatora), zadaje sobie pytanie :
Czy to się opłaca ??? Czy warto kupić klimatyzator w technologii inwerter również dla celów grzewczych???
Postaramy się przybliżyć tą technologię.

Jak to działa ?

Technologia Inwerter umożliwia dostosowanie wydajności klimatyzatora do żądanej temperatury w pomieszczeniu w danym momencie. Mówiąc prościej: jeśli temperatura w pomieszczeniu jest za wysoka, wydajność jednostki zostaje zmniejszona do czasu osiągnięcia żądanej temperatury, i na odwrót - jeśli w pomieszczeniu jest za chłodno, wydajność jednostki wzrasta, aby je ogrzać. Dalszy kierunek rozwoju klimatyzacji wyznaczają dwa czynniki. W Japonii - którą uznać można za światowego lidera w produkcji i zastosowaniu nowoczesnej klimatyzacji – około 90% ogółu systemów jest sterowane inwerterem; tak samo jest w przypadku 90% sprzedawanych tam jednostek typu "Split".

Komfort, energooszczędność i wydajność – oto kluczowe czynniki leżące u podstaw technologicznej przewagi firmy DAIKIN, które należy wziąć pod szczególną uwagę przed wyborem systemu klimatyzacji.

System klimatyzacyjny musi zwiększyć wydajność chłodzenia, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka - to oczywiste. Ale jeśli optymalne działanie systemu jest przewidziane dla temperatury zewnętrznej 35° C, a jest ona niższa, wydajność konwencjonalnego systemu będzie za wysoka.

To właśnie jest powodem nieustannego załączania/wyłączania systemu; nie jest tak jednak w przypadku systemu DAIKIN sterowanego inwerterem.

Inwerter różnicuje wydajność chłodzenia, tak aby dopasować ją do wymaganej temperatury w pomieszczeniu szybko i dokładnie. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie zadany poziom, wydajność chłodzenia jest automatycznie zmniejszana (podobnie, jak w samochodzie: po osiągnięciu wymaganej prędkości paliwo jest odcinane. Z systemami DAIKIN sterowanymi inwerterem, nieustanne cykle załączania / wyłączania są już przeszłością.

 

 

 

 

 


Zróżnicowanie częstotliwości (obr/min) umożliwia odpowiednie zmiany wydajności jednostki.

Wydajność konwencjonalnych jednostek jest stała, natomiast jednostki sterowane inwerterem mogą działać w szerokim paśmie wydajności.

Co daje nam taki sposób sterowania pracą urządzenia ?

Wzrost wydajności
Nawet w najgorętszym okresie lata temperatury zewnętrzne rzadko osiągają 30°C przez kilka dni. A zatem konwencjonalny system klimatyzacji – który zakłada maksymalną temperaturę powyżej 30°C - ma przeszacowaną moc w większej części cyklu działania. Dlatego też, zamiast działać w sposób płynny, system taki na zmianę załącza się i wyłącza, co jest o wiele mniej wydajne.
Użyjmy jeszcze raz porównania do prowadzenia samochodu - Brak płynnej kontroli prowadziłby do wciskania pedału gazu "do oporu" lub gwałtownego hamowania. Płynna kontrola umożliwia kierowcy naciskanie pedału gazu i hamulca stopniowo, w zależności od sytuacji na drodze. Wpływ takiego udogodnienia na komfort jazdy i rachunki za paliwo jest oczywisty!
Zauważmy na poniższym rysunku, że najwięcej godzin w ciągu roku, klimatyzator pracuje tylko z ok. 40% obciążeniem.

klimatyzacja zapotrzebowanie na chłod

 

 

 

 

 

 

I właśnie dla takiego obciążenia sprawność klimatyzatora w technologii inwerter jest najwyższa co pokazuje poniższy rysunek.
Wartości na pionowej osi poniższego rysunku, to nic innego jak współczynnik określający klasę energetyczną

Energooszczędność
Oprócz wpływu na wydajność, technologia Inverter firmy DAIKIN zmniejsza również zużycie prądu. Ulepszone sterowanie częstotliwością silnika elektrycznego zapewnia niższe zużycie prądu przy każdej częstotliwości.
Ulepszony silnik prądu stałego z dobrze zaprojektowanym silnikiem elektrycznym zwiększa ekonomiczność. Testy długofalowe wykazały 30-70% procentowe (!) oszczędności zużycia energii.

Dynamika pracy
W razie potrzeby jednostki sterowane inwerterem działają z optymalną wydajnością; gdy nie jest to konieczne, moc zostaje zmniejszona.
Ta wbudowana elastyczność umożliwia wykorzystanie rezerw mocy do jak najszybszego podniesienia temperatury w pomieszczeniu do wymaganego poziomu (niczym redukcja biegu w samochodzie). Jednostka sterowana inwerterem może podnieść temperaturę w pomieszczeniu do wymaganego poziomu 3-krotnie szybciej w porównaniu z jednostką konwencjonalną.

klimatyzacja rozruch invertera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Funkcja umożliwiająca szybkie osiągnięcie żądanej temperatury i utrzymanie jej dokładnie na danym poziomie - to "sedno" inwertera DAIKIN.
Również w trybie grzanie mogą w razie konieczności zostać uruchomione rezerwy mocy. Na przykład, wydajność układu "Monosplit" z inwerterem firmy DAIKIN pracującego przy temperaturze zewnętrznej -5°C jest o 60% wyższa niż konwencjonalnej jednostki DAIKIN o tej samej mocy (!)
A pamiętajmy, że sprawność urządzeń Daikin należy do najwyższych na rynku. Tak więc dla urządzeń innych tanich marek różnica w sprawności będzie jeszcze większa.
Ważne: Zastosowanie funkcji "pełnej wydajności" prowadzi również do znacznych oszczędności energii. Żądana temperatura osiągana jest szybko, więc jednostka może się wyłączyć jeśli jej praca nie jest konieczna.

Optymalny komfort
Jednostki DAIKIN z pompą ciepła sterowane inwerterem mogą chłodzić i/lub grzać.
Dzięki temu można utrzymać komfortowe warunki przez cały rok, ekonomicznie i wydajnie, bez względu na to, czy włączone jest centralne ogrzewanie, czy nie.
Płynna regulacja pozwala utrzymywać bardzo precyzyjnie stałą temperaturę.
Ponadto praca zarówno sprężarki jak i jednostek wewnętrznych Daikin jest wyjątkowo cicha.
Nie ma szarpnięć i głośnych startów, które irytują sąsiadów, a Twojego snu nie zakłóca żaden hałas.
Klimatyzator włącza się cicho i rozpędza płynnie do wymaganej wydajności.

Zastosowanie

daikin jednostki wewnętrzne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bez względu na typ obiektu -zawsze znajdziemy odpowiednią jednostkę. Zarówno dla domu jednorodzinnego jak i dla biura czy pawilonu handlowego.

Poniżej (dzięki uprzejmości firmy Daikin) zamieszczamy przykłady dwóch konkretnych budynków, w których ogrzewanie, wentylację i klimatyzację zrealizowano za pomocą urządzeń pracujących w technologii inwerterowej.

Przykład 1 - parterowy dom jednorodzinny o powierzchni 130 m2.

2 pokoje, 2 sypialnie, salon, sanitariaty. Zapotrzebowanie na moc grzewczą ok. 9 kW
Życzenia klienta:

KLIMATYZACJA

OGRZEWANIE

WENTYLACJA

Niskie zużycie energii

Jedyne źródło ciepła

 

Zastosowano tutaj jednostkę kanałową w technologii inwerter FBQ125+RZQ125
o mocy chłodniczej 5,75 – 14,0 kW i grzewczej 6.0 – 16,2 kW
Układ pracuje jako jedyne źródło ciepła. Brak tradycyjnej instalacji grzewczej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urządzenie RZQ125, przy temperaturze zewnętrznej – 20 stopni, oddaje ok. 8-9 kW przy maksymalnym poborze ok. 4 kW. Pamiętajmy jednak, że jest to maksymalna moc pobierana przy pełnym obciążeniu. Sprężarka pracuje inwerterowo. Dla temperatur ok. 0 stopni, (a średnia temperatura w sezonie grzewczym właśnie taka jest) moce te są o połowę mniejsze.
Dodatkowo w układ powrotu wpięto ciepłe powietrze z kominka.


Przykład 2 - parterowy dom jednorodzinny o powierzchni 160 m2.

3 pokoje, kuchnia, salon, sanitariaty. Zapotrzebowanie na moc grzewczą ok. 14-15 kW
Życzenia klienta:

KLIMATYZACJA

OGRZEWANIE

WENTYLACJA + odzysk ciepła

Niskie zużycie energii

Jedyne źródło ciepła

 

Zastosowano tutaj system VRVII – centralny agregat sterowany inwerterowo, współpracuje z 5 jednostkami wewnętrznymi w pomieszczeniach. Dodatkowo zastosowano centralkę nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawdź czy potrafisz liczyć sam

Firma Daikin, by zachęcić klientów do inwestowania w technologię inwerterową przeprowadziła analizę zużycia energii elektrycznej dla dwóch klimatyzatorów. Jeden w technologi inwerterowej, a drugi w technologi tradycyjnej włącz/wyłącz.

Przyjęto następujące założenia:

Chłodzenie : maj – wrzesień
Grzanie: październik - kwiecień
Praca: 24 dni / miesiąc
Praca: 6 – 22 ( 16 godz. / 1 dzień)
Tw lato = 23 oC
Tw zima = 20 oC
Maksymalnie zapotrzebowanie: 7 kW
0,36 PLN / 1 kWh

I porównano kanałowe jednostki klimatyzacyjne Daikin, chłodząco-grzewcze o mocy 8 kW/9 kW :

 

 

 

 

 

 

 

Jak widać zakup urządzenia inwerterowego Daikin w stosunku do urządzenia Daikin nie-inwerterowego zwrócił się w trochę ponad rok.

CHWILECZKĘ !!!!!!

Ktoś powie, że kanałówki innych firm są zdecydowanie tańsze.
Zgadza się.
Typowa kanałówka chłodząco-grzewcza 8/9 kW jest 30-40% tańsza i kosztuje ok. 8 000 zł.
Różnica w inwestycji wyniesie więc ponad 4 000 zł. A okres zwrotu przedłuży się do 5 lat.
Pamiętajmy jednak, że przeciętny klimatyzator pracuje ok. 8-10 lat, a klimatyzatory Daikin projektowane są tak, by ich amortyzacja wynosiła ok. 13 lat.
Nawet jeśli pominiemy takie argumenty jak:
bardzo wysoki komfort, 3 letnia gwarancja, wyjątkowo cicha praca, najnowsza technologia -
to jakby na to nie spojrzeć –

zakup nowoczesnego i drogiego klimatyzatora Daikin
zwróci się nam przed połową okresu jego zużycia technicznego.
Pozostały okres eksploatacji to czysty zysk.