Ankieta

Czym grzejesz?

  ​

Odkurzacze centralne

Odkurzacz centralny w domach jednorodzinnych

System Centralnego Odkurzania to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych odkurzaczy przenośnych. Można go stosować dla domów i apartamentów, zarówno tych nowo budowanych, jak i już istniejących.

 

 

dom_instalacja

 

 

 

W skład Systemu Centralnego Odkurzania wchodzą:


Jednostka centralna ma zwykle kształt walca, wewnątrz którego znajdują się silnik z turbiną, filtr (filtry) oraz zbiornik na na zassane w czasie odkurzania zanieczyszczenia. Jednostki centralne różnią się wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, sposobem filtracji powietrza i oczywiście ceną. Mogą być kompaktowe lub podzielone na części – typu split. W jednostkach typu split silnik jest oddzielony od separatora zanieczyszczeń i może być zamontowany gdzie indziej. Jednostkę centralną umieszcza się zwykle w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub innym suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej z dala od pomieszczeń mieszkalnych, aby odgłosy jej pracy nie były dokuczliwe. W pobliżu musi się znajdować gniazdo instalacji elektrycznej.

 

vacuflo_przekroj

Silnik. W odkurzaczach centralnych silniki są znacznie większe niż w przenośnych (do 3 kW) i mają lepsze parametry pracy. W większości obieg brudnego powietrza jest oddzielony od obiegu powietrza do chłodzenia części elektrycznej silnika.

Filtry. Mogą mieć postać papierowego lub tkaninowego worka. Papierowe są jednorazowe, tkaninowe po wytrzepaniu lub upraniu mogą być używane wielokrotnie. W jednostkach odkurzaczy centralnych częściej stosuje się jednak separatory cykloniczne (odśrodkowe). Drobiny kurzu są w nich wypychane z wirującego powietrza przez siłę odśrodkową i gromadzą się w specjalnym zbiorniku, który trzeba od czasu do czasu opróżniać. Niezależnie od stopnia napełnienia separatora zanieczyszczeniami odkurzacz pracuje z jednakową efektywnością. W celu poprawienia jakości oczyszczania powietrza z kurzu oprócz separatora w odkurzaczu można dodatkowo zamontować filtry papierowe, piankowe, elektrostatyczne albo z materiału antystatycznego.

Zbiorniki na kurz i śmieci.Ich pojemność w zależności od modelu jednostki centralnej wynosi od 12 do 40 l. Ze względów higienicznych najlepiej opróżniać je nie rzadziej niż co cztery miesiące, nawet jeśli nie są jeszcze całkiem zapełnione. Stopień napełnienia pojemnika nie zmniejsza siły ssania. Do niektórych pojemników na kurz można wkładać zwykłe, jednorazowe worki foliowe.

 

vacuflo_instalacja

 

Instalacja rurowa, wykonana z rur i kształtek z PCV, które są montowane w ścianach, przestrzeniach technicznych lub pod podłogą. Rury przeznaczone do centralnego odkurzania są wewnątrz gładkie, a prędkość przepływu powietrza na tyle duża, że w prawidłowo eksploatowanej instalacji nie trzeba się obawiać osadzania zanieczyszczeń na ściankach. Należy jednak uważać, aby podczas sprzątania nie wciągać do instalacji drobnych przedmiotów, które mogłyby w niej utknąć. Dla większej pewności tuż za gniazdem ssącym montuje się kolana lub trójniki 90°, w których zbyt duże zanieczyszczenia będą się zatrzymywać i skąd stosunkowo łatwo będzie można je usunąć. Instalacja rurowa łączy jednostkę centralną z gniazdami ssącymi.

 

vacuflo_wylot

 

Gniazdo wylotowe. Ten odcinek instalacji znajdujący się za jednostką centralną, odprowadzający przefiltrowane powietrze do wyrzutni (zwanej też gniazdem wylotowym) i przez nią na zewnątrz domu nie powinien być dłuższy niż 6 m. Powinno się ją umieścić 15-40 cm nad poziomem terenu na takiej wysokości nad gruntem, by nie został przysypany przez liście lub śnieg, aby powietrze nie uderzało o ziemię zbyt gwałtownie. Wyrzutnia często ma klapkę zamykającą instalację i chroniącą ją na przykład przed gryzoniami.

 

 

 vacuflo_gniazda

 

vacuflo_szufelka

Gniazda ssące

Szufelka automatyczna

 

Gniazda ssące i szufelki automatyczne, strategicznie rozmieszczone są tak, aby powierzchnia sprzątania pokrywała całą powierzchnię domu czy też apartamentu. Gniazda umieszcza się zwykle w centralnej części domu, w miejscach nieosłoniętych przez meble. Często jest to korytarz. Bezpiecznie jest zamontować je przy futrynie (futrynach) drzwi. Każde powinno obsługiwać od 50 do 100 m2 powierzchni. W niewielkim domu wystarczy zatem jedno na kondygnacji. Warto też zaplanować osobne w garażu i specjalne – zwane automatyczną szufelką – w kuchni. W czasie odkurzania podłącza się wąż ssący wraz z rurą do gniazda ssącego.

 

gniazdo_waz


W czasie odkurzania podłącza się wąż ssący wraz z rurą do gniazda ssącego. Załączenie odkurzacza następuje po podniesieniu klapki gniazda ssącego, w momencie włożenia końcówki węża do gniazda lub po przesunięciu przełącznika, znajdującego się w rękojeści węża, w pozycję załączony (ON). W obu przypadkach do każdego gniazda musi być doprowadzony kabel elektryczny. Właściwie rozmieszczone trzy gniazda ssące mogą z powodzeniem obsłużyć powierzchnię domu wraz z garażem do 200m².

 

Dlaczego zamiast tradycyjnego odkurzacza przenośnego

 

wybrać System Centralnego Odkurzania?

 

Montowana na stałe jednostka centralna w Systemie Centralnego Odkurzania posiada silnik o zwiększonej mocy, przez co wydajność i moc ssąca takiego rozwiązania jest ponad 2 razy większa od tradycyjnych rozwiązań. Pozwala to na bardziej efektywne usuwanie z domu zanieczyszczeń, a w szczególności mikroskopijnych pyłków, zarodników grzybów i drobin kurzu wywołujących alergie. W tradycyjnych odkurzaczach przenośnych zassane wraz z zanieczyszczeniami powietrze, po podgrzaniu przez silnik, jest wydmuchiwane z powrotem do odkurzanego pomieszczenia. Wywołuje to ruch powietrza, który dodatkowo wzmaga recyrkulację kurzu w sprzątanym pomieszczeniu. W przypadku Systemu Centralnego Odkurzania zbiornik na zanieczyszczenia znajduje się przy jednostce centralnej, a wydmuch powietrza znajduje się poza odkurzanym pomieszczeniem. Najczęściej jest on umieszczany na zewnątrz budynku.

 

System Centralnego Odkurzania, w porównaniu do tradycyjnego odkurzacza przenośnego, jest po prostucichy. Jednostka centralna jest umieszczana zazwyczaj z dala od strefy mieszkalnej i w czasie odkurzania jedynym słyszalnym odgłosem jest odgłos zasysanego powietrza. Odkurzacz nie przeszkadza więc w słuchaniu muzyki lub oglądaniu telewizji.

 

Eksploatacja Systemu Centralnego Odkurzacza jest bardziej wygodna. Przy sprzątaniu posługujemy się tylko, podłączanym do gniazd ssących, bardzo lekkim wężem. Tradycyjny odkurzacz przenośny wymaga od nas dźwigania ciężkiego urządzenia, ciągłego monitorowania konieczności wymiany worków i ciągnięcia za sobą splątanego kabla zasilającego, nie wspominając o obitych meblach i futrynach.

 

Przykładowa kalkulacja dla domu jednorodzinnego tutaj