Ankieta

Czym grzejesz?

  ​

Ogrzewanie

GasSolarUnit kocioł kondensacyjny gazowy wraz z buforem ciepłej wody firmy ROTEX (materiał archiwalny)

ARTYKUŁ ARCHIWALNY

 

 

rotex_logo1

 
 
ROTEX GasSolarUnit powstał z myślą o najbardziej oszczędnych sposobach przetwarzania energii oraz racjonalnym wykorzystaniu odnawialnych źródeł . Jest to gazowy kocioł kondensacyjny, bufor ciepła i bufor solarny w jednym urządzeniu.
  
ROTEX GasSolarUnit 
do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej
 
  
 
rotex_gsu
 

 

Wszystkie niezbędne funkcje w jednym urządzeniu

- minimalne zużycie energii dzięki optymalnemu wykorzystaniu ciepła kondensacji oraz zintegrowaniu kotła grzewczego z buforem ciepłej wody

- optymalne parametry higieniczne

- kompaktowa budowa wymagająca niewielkiej przestrzeni

- możliwość wzbogacenia o funkcję wykorzystania energii słonecznej

- ograniczenie emisji dwutlenku węgla

- cicha praca

- prosta i niedroga konserwacja

- możliwość uzyskania dotacji przy montażu kolektorów słonecznych

 

rotex_dom

 

 

JAK TO DZIAŁA?

W module GSU zintegrowano gazowy kocioł kondensacyjny i bufor ciepłej wody. Zastosowany w GSU(GasSolarUnit) kondensacyjny kocioł grzewczy to rozwiązanie uwzględniające najnowsze odkrycia w dziedzinie technologii spalania i technologii grzewczej. Innowacyjna budowa aluminiowego korpusu kotła z centralną komorą spalania i dodatkowa powierzchnia grzewcza o spiralnym kształcie sprawiają, że GSU ROTEX osiąga sprawność nawet 110%. Więcej tutaj

 

rotex_rodzina

 

Bufor wypełniony jest wodą bez ciśnienia. W wodzie tej zanurzone są jedna lub dwie wężownice ( zależy od modelu). Przez wężownice przepływa woda, którą chcemy ogrzać lub dogrzać. Może to być woda użytkowa lub woda do ogrzewania w grzejnikach. Woda ta przepływa stale, ogrzewanie wody odbywa się na zasadzie przepływowej. Dzięki temu nie ma problemu z bakteriami Legionella.

 

rotex_wezownica

 

Wężownica to elastyczna rura ze stali nierdzewnej, która biegnie na całej wysokości kolumny wody. Duża powierzchnia wymiany ciepła, umożliwia podgrzanie odpowiednio dużej ilości wody użytkowej w krótkim czasie. Bufor grzewczy pracuje zawsze jako bufor warstwowy. Dzięki temu, jego potencjał jest znacznie większy i możliwe jest jego optymalne wykorzystanie, zwłaszcza w przypadku zastosowania energii słonecznej. Zintegrowanie kotła kondensacyjnego z buforem ciepłej wody powoduje, że straty ciepła są minimalne. W układzie tym nie dochodzi do strat związanych z wychładzaniem, które pojawiają się w tradycyjnych zestawach kocioł-bufor. Więcej tutaj

Moduł GSU wytycza nowe standardy dotyczące przestrzeni montażowej i wykorzystania energii. Na powierzchni o wymiarach 59x61 cm mieści się cała centrala grzewcza łącznie z modułem podgrzewania wody użytkowej i buforem solarnym (o poj.300l !!!).

 

 

rotex_modul_solarny

Jeśli chce się zwiększyć oszczędność energii, zawsze można system rozbudować i podłączyć moduł ROTEX Solaris. Dzięki takiemu rozwiązaniu można podgrzewać wodę wykorzystując energię słoneczną. Więcej tutaj.

 

 

rotex_kolektory

W przypadku modułu ROTEX Solaris GSU woda jest pobierana z położonego najniżej najzimniejszego poziomu bufora, a następnie transportowana do kolektorów słonecznych bezpośrednio, tj. bez przechodzenia przez wymiennik ciepła. W kolektorach woda jest podgrzewana i ostatecznie wraca do modułu GSU. Dzięki temu, można znacznie zwiększyć współczynnik sprawności kolektorów słonecznych oraz korzyści płynące z instalacji. Cała instalacja solarna pracuje bezciśnieniowo. Jeśli słońce nie świeci wystarczająco mocno lub jeżeli moduł GSU nie potrzebuje już więcej ciepła, pompa tłocząca wyłącza się, cała instalacja słoneczna jest opróżniana, a woda z niej trafia do bufora. Nie ma konieczności stosowania środków zapobiegających zamarzanie. Instalacja jest pusta (niewypełniona wodą), więc nie ma co zamarzać.

 

 

rotex_sterownik

Zintegrowany kocioł kondensacyjny ROTEX wyposażony jest w cyfrowy układ regulacji. Steruje on temperaturą zasilania w zależności od pogody. Układ ten reguluje temperaturę w buforze i umożliwia zapisanie w pamięci urządzenia indywidualnych programów czasowych odpowiedzialnych za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody.