Ankieta

Czym grzejesz?

  ​

Pompy ciepła

Pompa ciepła Alfea powietrze-woda firmy ATLANTIC (materiał archiwalny)

 ARTYKUŁ ARCHIWALNY

 

alfea_dom

 

Jednym z priorytetów dzisiejszych producentów urządzeń grzewczych to troska o środowisko naturalne. Prężnie rozwijają się technologie energii odnawialnych. Pozyskuje się energię z wody, ziemi, powietrza i promieniowania słonecznego i wykorzystuje ją do ogrzewania mieszkań, domów jednorodzinnych.

Firma Atlantic prezentuje pompę ciepła typu powietrze/woda o nazwie ALFEA. Jest to pompa ciepła pobierająca energię z powietrza atmosferycznego i oddająca ją wodzie grzewczej ( która jako czynnik grzewczy ogrzewa dom - ogrzewanie podłogowe lub grzejniki- oraz podgrzewa wodę w zasobniku).

Pompa ciepła działa nawet przy temperaturach spadających poniżej -15 st.C. Dla zapewnienia odpowiedniego zapotrzebowania w ciepło podczas niskich temperatur zewnętrznych, pompa ciepła wspomagana jest grzałką elektryczną (3-6 kW).

Współczynnik wydajności cieplnej COP = lub > 4.

 

Jak działa pompa ciepła Alfea?

 

Pompa ciepła pracuje w układzie zamkniętym. Ciepło odzyskane z powietrza zewnętrznego, w parowniku pompy (inverter zewnętrzny) jest przekazywane czynnikowi roboczemu (R410A) cały czas krążącemu w układzie. Odparowany czynnik roboczy zasysany jest przez sprężarkę pompy, gdzie jest poddany sprężeniu, co poprzez wzrost ciśnienia powoduje również wzrost jego temperatury. W wyniku tego procesu podgrzany czynnik roboczy jest następnie kierowany do skraplacza, gdzie ulega skropleniu, oddając swe ciepło wodzie grzewczej znajdującej się w wymienniku ciepła (pompa ciepła). Po oddaniu ciepła do modułu wewnętrznego (zbiornik buforowy), czynnik roboczy w postaci skroplonej powraca do parownika poprzez zawór rozprężny, gdzie następuje proces jego odparowania i ponowne rozpoczęcie cyklu.

 

Budowa pompy ciepła Alfea.

 

Pompa ciepła Alfea jest urządzeniem typu SPLIT działającym w układzie zamkniętym. Składa się z dwóch modułów: zewnętrznego (inverter) i wewnętrznego (pompa).

 

 

 

alfea_zewn

 

 Moduł zewnętrzny montowany jest na zewnątrz budynku i składa się z wentylatora, sprężarki, parownika oraz zaworu rozprężnego. Cały moduł izolowany jest termicznie i akustycznie (hałas na poziomie około 40dB). Automatyka sterująca sprężarką umożliwia jej płynną pracę z wykorzystaniem 10-stopniowego systemu modulacji mocy.

 

 

 

alfea_wewn

 

Moduł wewnętrzny montowany wewnątrz budynku. W gamie AlfeaS składa się ze zbiornika buforowego ( w środku opatentowany wymiennik grzewczy) oraz z grzałek elektrycznych o łącznej mocy od 3 do 6 kW. Gama Alfea DUO dodatkowo wyposażona została w zasobnik c.w.u. wykonany z inoxu o pojemności 190l.

Zaawansowany programator panelu sterowania umożliwia zarządzanie wieloma obiegami grzewczymi oraz parametrami pracy urządzenia.