Ankieta

Czym grzejesz?

  ​

Pompy ciepła

Pompa ciepła Daikin Altherma LT - niskotemperaturowa

A oto drugie unikalne rozwiązanie firmy Daikin. Pompa ciepła ALTHERMA. Kompletny system ogrzewania, klimatyzacji i przygotowania wody użytkowej.
Bez kosztownego wymiennika gruntowego, sprawdzony w zimnym norweskim klimacie, idealny dla apartamentów, szeregowców i niedużych domów jednorodzinnych o powierzchni do 120 m2.

Rynek dla zaawansowanych niskotemperaturowych systemów grzewczych ożywił się.
Wzrost cen paliwa i gwałtownie rosnące koszty elektryczności przyczyniły się do poszukiwania przez właścicieli domów wydajnych technologii systemów grzewczych i chłodzących. Wyraźną tendencję na rynku w kierunku spełnienia tych potrzeb widać w niskotemperaturowych systemach grzewczych. Postęp technologiczny i udoskonalenie izolacji ścian budynków pozwoliły na wykorzystanie do ogrzewania domów wody o niższej temperaturze, co doprowadziło do zwiększenia komfortu cieplnego i polepszenia efektywności energetycznej.

Na uwagę zasługuje szczególnie jedno rozwiązanie niskotemperaturowe, którego wartość została udowodniona w niskich temperaturach na Północy Europy - technologia pompy ciepła. Daikin, lider przemysłowy z ponad 40 letnim doświadczeniem w technologii pomp ciepła wprowadza na rynek Althermę, pompę ciepła przeznaczoną do ogrzewania domów, uzyskiwania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia z wysoką oszczędnością energii.

Energia za darmo
Zamiast spalać paliwo, tak jak w przypadku konwencjonalnych kotłów, pompy ciepła wydobywają ukrytą energię cieplną obecną w ziemi, powietrzu lub wodzie. System powietrze-woda Altherma uzyskuje wystarczającą ilość ciepła do ogrzania domu z powietrza atmosferycznego, nawet przy najniższych temperaturach w okresie zimowym. Podczas gdy tradycyjne kotły mogą uzyskać efektywności energetyczne mniejsze od 1, Altherma osiąga efektywności energetyczne 3 lub większe. Powoduje to zużycie mniejszej ilości paliwa i zmniejszenia emisji CO2. Altherma może być podłączona do wszystkich standardowych grzejników niskotemperaturowych i instalacji ogrzewania podłogowego i jest odpowiednia do nowych oraz remontowanych instalacji.


Altherma schemat


Szybki i łatwy montaż
Instalacja Althermy jest łatwa i szybka. Nie wymaga instalacji kominów, zbiorników paliwa i połączeń gazowych. Głównym podzespołem Althermy jest jednostka zewnętrzna i wewnętrzny moduł hydro. Kompaktową jednostkę zewnętrzną można umieścić na zewnątrz domów i apartamentów, zarówno nowych i istniejących budynków, nawet przy ograniczonej ilości miejsca. Pompa ciepła pobiera dostępne ciepło z powietrza i przenosi do modułu hydro, tam ciepło jest przekazywane do podgrzania wody, która jest pompowana do grzejników i elementów grzewczych w podłodze. Kompaktowy moduł hydro nie wymaga oddzielnego pomieszczenia technicznego i obejmuje wszystkie elementy sterowania oraz interfejs użytkownika.Poniżej kolejny przykładowy schemat.


Altherma schemat 2Opcje ciepłej wody użytkowej i opcje chłodzenia
Dostępna opcja ciepłej wody użytkowej zapewnia pełne wykorzystanie wydajności pompy ciepła przy podgrzewaniu ciepłej wody do temperatury 65º C lub większej. Można to osiągnąć dzięki zbiornikowi, którego dolna część jest ogrzewana wodą podgrzaną do 55°C za pomocą pompy ciepła. Dodatkowa grzałka elektryczna umieszczona w górnej części zbiornika ze stali nierdzewnej podwyższa dodatkowo temperaturę do wymaganego poziomu.
Dostępna jest również opcja chłodzenia za pomocą modułu hydro. Umiarkowane chłodzenie jest osiągalne dzięki obiegowi wody chłodzącej przez grzejniki i podłogowy system grzewczy. Moduł hydro można również ustawić na maksymalne chłodzenie przez klimakonwektory, tzw. fancoile.

Pewny i wydajny komfort przez cały rok
Oprócz zwiększonej wydajności i zmniejszonej emisji wynikającej z pobierania ciepła z powietrza atmosferycznego, system charakteryzuje się również niezawodnością i wymaga niewielkich zabiegów konserwacyjnych. Altherma gwarantuje całoroczny komfort, nawet w klimatach o najniższych temperaturach. Najbardziej popularna konfiguracja to zwymiarowanie pompy ciepła na pokrycie pełnego obciążenia grzewczego przez 90-95% roku i użycie dodatkowego grzejnika elektrycznego do obsługi 5-10% obciążenia w najzimniejsze dni. Takie rozwiązanie daje w rezultacie najlepszą równowagę kosztów inwestycji i eksploatacji. Pokazuje to poniższy rysunek.


Altherma pokrycie zapotrzebowania na ciepło


Chociaż wydajność powietrznych pomp ciepła spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej to średnia temperatura w sezonie grzewczym (ponad 200 dni) jest dodatnia, a liczba dni z temperaturą dodatnią przekracza 70%.
Grzałka elektryczna (3-6-9 kW) montowana fabrycznie, tzw. back-up heater, przejmuje szczytowe zapotrzebowanie na ciepło, które w zależności od warunków wynosi ok. 5-10%.
Pozostała cześć zapotrzebowania na ciepło pokrywa pompa ciepła.

Altherma, choć to nowość na rynku europejskim i naszym, jest sprawdzona i przetestowana w chłodnym norweskim klimacie, gdzie urządzenia te cieszą się dużą popularnościa. Temperatura w testowanym budynku nie spadła poniżej 21,5 stopnia przy temperaturach zewnętrznych dochodzących do -20 stopni.Poniżej przedstawiamy schemat rozkładu temperatury.


Altherma dobowy rozkład temperatury


Tak więc pompa ciepła Altherma może zapewnić pełną wydajność grzewczą (pompa ciepła + back-up heater) lub też można ją podłączyć do (istniejących) kotłów paliwowych w celu zoptymalizowania oszczędności energetycznej całego systemu. Możliwe jest również podłączenie do innego alternatywnego źródła energii, na przykład energii słonecznej do produkcji ciepłej wody.


Nowoczesna technologia, nowoczesne urządzenia, nowoczesny dom.

Po prostu skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań.