Ankieta

Czym grzejesz?

  ​

Pompy ciepła

Klimakonwektor hybrydowy Bi2 idealny dla pompy ciepła (materiał archiwalny)

 

 

 

 ARTYKUŁ ARCHIWALNY

 

Wprowadzono nowy produkt działający również pod pompami ciepła - hybrydowy klimakonwektor (fan-coil) Bi2 firmy Olimpia Splendid. Jest on połączeniem znanych nam konstrukcji klimakonwektora z tradycyjnym grzejnikiem wodnym płytowym (potocznie zwanym radiatorem).

 

 

bi2_zdjecie

 

Klimakonwektory są dobrym rozwiązaniem dla ogrzewania domu poprzez pompę ciepła np. Altherma. Zazwyczaj ogrzewanie pompą ciepła wiąże się (ze względu na niską temperaturę wody grzewczej) z ogrzewaniem podłogowym.

Można oczywiście ogrzewać dom za pomocą tradycyjnych grzejników wodnych płytowych tzw. promiennikowo-konwekcyjnych. Powietrze omywając grzejnik przez promieniowanie cieplne i konwekcję zostaje ogrzane. Grzejniki takie nie potrzebują zasilania elektrycznego. Jedyną energią dostarczoną do grzejników jest zasilająca je gorąca woda, która całkowicie jest spożytkowana na ogrzewanie pomieszczeń.

Wadą takiego rozwiązania jest konieczność znacznego przewymiarowania grzejnika (2-3 krotna), tak by był on w stanie oddać wymaganą moc grzewczą przy temperaturach zasilania rzędu 35-45 stopni (zapewniających najwyższą sprawność pomp ciepła) Ponadto tradycyjnego grzejnika nie wykorzystamy do chłodzenia pomieszczeń, a większoć producentów daje takie możliwości w swoich urządzeniach (np. Altherma w wersji grzewczo-chłodzącej).

Dlatego też przy pompie ciepła tradycyjne grzejniki wodne płytowe nie sprawdzą się, a lepszym rozwiązaniem jest montaż klimakonwektorów 2 lub 4-rurowych. Dzięki temu można połączyć w jednym urządzeniu grzanie i chłodzenie pomieszczenia. Możliwość zabudowy i dowolności montażu, też nie jest bez znaczenia.

Niestety, i to rozwiązanie ma pewne minusy. W klimakonwektorach podczas ogrzewania lub chłodzenia konieczna jest praca wentylatora.

Chociaż oferowane przez nas klimakonwektory są bardzo ciche (np. nowe super ciche klimakonwektory Daikin z funkcją interlink do współpracy z pompą ciepła Altherma), to ograniczają się one tylko do dwóch wielkości 1,5 i 2,0 kW.

Przy większych jednostkach, urządzenia nie są jednak bezgłośne, tak jak tradycyjny grzejnik.

Rozwiązaniem i alternatywą dla ekonomicznego, estetycznego oraz cichego ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń jest klimakonwektor Bi2 firmy Olimpia Splendid. Występuje on w wersji 2- i 4- rurowej oraz jako nowość z wbudowanym wodnym promiennikiem ciepła (wymiennikiem płytowym) dla obu tych wersji.