Ankieta

Czym grzejesz?

  ​

Solary

Systemy solarne firmy ATLANTIC- zestawy SOLAR PACK (materiał archiwalny)

ARTYKUŁ ARCHIWALNY 


 solar_atlantic_plaski

 

atlantic_5lat 

 

 

 

Jak działa system solarny?

 

 

kolektor_atlantic

Kolektor 

 

Energia słoneczna pobierana jest przez absorber kolektora solarnego umieszczony na dachu. Kolektor zabezpieczony jest taflą szkła hartowanego odpornego nawet na gradobicie. Tafla ta blokuje odbijanie promieni słonecznych od abasorbera, przepuszczając zarówno zewnętrzne promieniowanie pośrednie, jak i te padające pod kątem. Dolna część kolektora osłonięta jest izolacją o bardzo niskim współczynniku przenikalności, co zapewnia minimalne straty pozyskiwanej energii. Ciepło jakie pobiera absorber zbudowany z miedzianych rurek, ogrzewa czynnik grzewczy ( glikol) znajdujący się w jego wnętrzu.

 

 

 

stacja_atlantic

Stacja solarna

 

W momencie osiągnięcia określonej temperatury przez absorber, układ wymiany ciepła (stacja solarna) załącza się i pompa cyrkulacyjna tłoczy ogrzany płyn grzewczy z kolektorów do wymiennika spiralnego znajdującego się we wnętrzu zasobnika c.w.u.

Zadaniem stacji solarnej jest kontrola przepływu w całym obiegu instalacji poprzez jej regulator, który mierzy temperaturę czynnika grzewczego zarówno w kolektorach, jak i temperaturę wody użytkowej we wnętrzu zasobnika.

 

 

solar_zasobnik_atlantic

 Zasobnik

 

Zadaniem zasobnika jest zmagazynowanie pozyskanej przez kolektor energii i przekazanie jej użytkownikowi w postaci ciepłej wody użytkowej.

Biwalentny zasobnik c.w.u. Stosowany przez firmę ATLANTIC posiada 2 wymienniki ciepła. Jednak woda użytkowa w jego wnętrzu może być ogrzewana na 3 różne sposoby. Gdy kolektory słoneczne dostarczają nam ciepło, zasobnik zasilany jest przez dolny wymiennik (wężownica dolna). Gdy słońce nie dostarcza nam wystarczającej ilości ciepła, zasobnik może być wspomagany poprzez górny wymiennik lub przy pomocy grzałki elektrycznej o mocy 2400 W(opcja). Górny wymiennik jest podłączony z dowolnym systemem grzewczym. Grzałka umieszczona jest we wnętrzu zasobnika i w razie potrzeby może wspomóc lub nawet całkowicie zastąpić działanie systemu solarnego. Zaleca się instalację grzałki elektrycznej - pozwoli to wyłączyć kocioł c.o. pod koniec sezonu grzewczego.